מה קרה עם במה, או איך דברי (שוב) הוצאו מהקשרם

דבר ראשון, במה שוב באוויר, מאז אתמול, יום שלישי לפנות בוקר. כמעט באופן מלא. שבוע אופליין. זה לא משהו.
מסקנות ראשוניות: א' לפני הכל, סתם לסיבור האוזן, ברור שאני אידיוט. מי שחושב אחרת לא באמת קורא את הכתבים האלו. ב', פעם הבאה שמתקשר אלי עיתונאי בבוקר בבוקר מוקדם לפני שאני מתעורר אני צריך לענות שאני לא זמין כעת, ושינסה מאוחר יותר. ג' מי שאמר לי 9 מליון לא מצא את הרפנס המדוייק שלו, רק את ה- 2.3 מליון דולר לפי ליפ-פיש. כן, וזה רק הדומיין והקישורים האינטרנטיים שלו, לא הפרוייקט כולו. ד' לא. לא מוכר. תקנה מהעיתון.
עכשיו אני אסביר מה זה לשחזר בדרך לא דרך. התוקפים מריצים טרוג'נים שיושבים ב googlerank.info/counter וב-www.ms-counter.com/ms-counter/ms-counter.php (ואם מישהו רוצה דרך זה להחזיר להם מכות, אני לא אמנע ממנו, אפילו שמאד יכול להיות שגם לדומיינים האלו הם פרצו). הם הצליחו לפרוץ לשרת של במה דרך ה-gd/png exploit ולקבל יכולות הרצה כמו המשתמש של שרת הווב. דבר ראשון הם שתלו iframe שקורא לטרוג'נים האלו. אחרי שמספר פעמים שיחקנו בחתול ועכבר, אני הייתי מוחק את שתילות הקוד שלהם אל תוך דפי האתר והם היו מחזירים, ואני במקום למצוא את האקספלוייט הייתי מטפל נקודתית ורק לא מאפשר כתיבת קבצים (אמרתי אדיוט, כן?), כאקט של עצבים, אני מניח, הם מחקו את הדאטבייס. אצתי-רצתי ושיחזרתי מהגיבוי היומי. הלכו כמה שעות אתר, לא נורא. הייתי בטוח שטיפלתי במצב, והוא לא יחזור. הונדליסטים ראו את השעה שהאתר חזר (כל היצירות מתוארכות), ושוב, בדרך אחרת מחקו מספר טבלאות עקרוניות (כמו טבלת היצירות וטבלת הטקסטים של היצירות) ממסד הנתונים, הפעם בדיוק לפני הגיבוי היומי, כך שהגיבוי עצמו התמלא בטבלאות ריקות, ועבר הלאה לגיבויים המרוחקים שנעשים.

כשבאתי בבוקר נחרדתי, ושוב, מיהרתי לפתוח את הגיבוי שלפני-יום. אך אויה, שוד ושבר, מסתבר שקובץ ה-TAR שבו הגיבוי מאורכב נקטם אחרי 2 ג'יגה. TAR/GZIP השתנה ואני לא שידרגתי להתאים את הקרנל החדש לתוכנת הארכיבים המעודכנת. כך עם כל הגיבויים הנוספים של הימים הקודמים. כך שהגיבויים הקדומים נגמרו באות R במניין הטבלאות (מסודר לפי ABC). היצירות באות S. מה שנותר הוא הגיבוי הפרוש מאוגוסט 06, כשהקרנל שודרג.
הגיבוי הזה, בצירוף הטבלאות שכן נשארו, הותיר את היצירות של אחרי אוגוסט 6, וטבלת המנויים.

לשמחתי דווקא נותרה טבלה שמשמשת לחיפוש מהיר, וכוללת את כל היצירות המקוונות, וכמעט כל המידע מטבלת היצירות, נותרו כל המיילים האוטומטיים שאני מקבל על כל יצירה שמוכנסת לאתר (וכוללים את הטקסט המלא שלה), ואת המטמון הפנימי של האתר שכולל את הדף במלואו, אבל רק ליצירות שהוצגו לפני מחיקת המטמון שמתבצע מעת לעת. כל אלו יחדיו החזירו את האתר לקדמותו כמעט. אפילו בלי להשתמש בקאש של גוגל, כפי שהציעו מספר אנשים. את טבלת המנויים והיצירות המומלצות שיחזרתי מהלוגים.
במה הפכה לבנה. הכתום-שחור פתאום נראה לי לא לעניין.

21 תגובות “מה קרה עם במה, או איך דברי (שוב) הוצאו מהקשרם”

 1. בועז
  כעת אני מבין שאני צריך לחפש שיר אחד מסויים
  שנעלם
  ונשארו התגובות שלו.

  אבל תודה על המאמץ הגדול.

 2. בוס,
  תודה רבה. אני חושב שמהביקורות עליך אתה יכול ללמוד כמה טוב עשית – האתר התנהל כך שאנשים באמת ובתמים חשו מוגנים, בטוחים – ושכך הדברים אמורים להיות.
  אל תטעה – המבקרים הנלוזים – בYNET, בפורומים של במה, ואפילו, מסתבר, כאן, הם אנשים חסרי תרבות, צעקניים, תובעניים, אנשים שלא יודעים להעריך ותמיד רוצים יותר. תמדי יהיו כאלה. אין לי מילים לומר לך עד כמה אני מעריך את מה שאתה עושה. גם כשלא הסכמנו (הייתה, נדמה לי, תקופה כזו :)) וגם כשהחלטתי שאני קם ועוזב, תמיד הערכתי את מה שעשית. תמיד הערכתי את העבודה הקשה שאתה משקיע ללא תמורה מספקת, ותמיד הערצתי את היכולת שלך לעשות זאת למרות מבקרים חסרי תרבות.

  תודה לך. אין כמוך.

 3. לי דווקא היה חבל שלא הצליחו להעלים את כל מסד הנתונים. למעשה, כבר משנתי השלישית בבמה, אני מקווה שזה יקרה. אמנם בפוסט שכתבתי לאחר הפריצה המיוחצנת שפכתי מעט דמעות, אבל לא הייתי שופך דמעות אם היית מוכר את האתר למישהו שהיה עושה אתו משהו.

  והלבן לא מספיק. תזיז את הישבן.

 4. ראשית חג שמח וברכות על האתר ששוקם שלדעתי וכנראה שאיני היחידי שחושב שהוא נפלא ועשוה טוב ליוצרים עם כל התוספות הקטנות והמעצבנות שיש לפעמים אבל זה חלק ממשחק הרשת.
  ברצוני לשאול: מדוע אי אפשר לעשות חסימה למגיבים שאינם חברים בבמה? זה נהוג בדי הרבה אתרים ולדעתי זה ימנע כל מיני מגיבים שמטרתם ביחידה היא לפגוע.
  שנית, עיקר עבודתי היא בטלוויזה ואני כרגע עובד על סדרת תוכניות בשם: "פותחים במה" (השם ניתן לתוכנית עוד לפני שהייתי חבר בבמה) ומטרתה לחשוף יוצרים מכל התחומים במשך כ 15 דקות. אני מפרסם בהרבה אתרי וידאו בארץ ובעולם, משום מה בבמה היחס ליוצרי הוידאו שולי מאוד ונראה לי שלמרות שיש כמה יוצרים מהבמה בתוכנית, אין טעם להעלות לבמה מכיוון שסרטים שמתפרסמים בבמה הם באיחור של מעל כמה חודשים והם כבר לא רלוונטים.
  שאלתי: האם יש סיכוי שהמצב ישתנה? נראה לי שבקושי יש עורך וידאו אחד בבמה. נראה לי שאם היה יחס יותר רציני לוידאו באתר הייתי שוקל להעלות את הסרטים קודם כל בבמה ורק כעבור זמן הייתי מעלה למקומות אחרים.
  מקווה לקבל תשובה. בכל מקרה חג שמח הרבה טוב ובהצלחה

 5. הי בועז, כבר לילה
  ואני קוראת את הבלוג שלך.
  משום מה פורט על נימי הנוסטלגיה שלי… אז דרישת שלום לך יקירי
  ולילה טוב
  נטע.

 6. ביום שבו חבר הראה לי לראשונה את האתר הזה (ספטמבר 2002) ניתן להגיד שחיי השתנו, משהו בהם בכל אופן בהחלט השתנה. עד אז, במשך שנים, הייתי כותב לעצמי. יצא לי לפרסם לפני כשבע שנים כמה סיפורים בפורום מהמגירה לדיסק בפורטל של איי.או.אל ז"ל אבל זה לא היה זה.
  אומנם היו לי גם תקופות ניתוק די ארוכות מהאתר של במה אבל תמיד חזרתי אליה, כמו שחוזרים אל משהו מוכר ואהוב. לאורך השנים יצא לי להכיר כאן אנשים חדשים, גם כאלו ששינו את חיי הרבה מעבר לממד הוירטואלי.
  המון מזלטוב על הצלתו ופתיחתו המחודשת של האתר :)

  נ.ב : ואולי בכל זאת ניתן לשקול את החזרתו של האתר לפורמט המקורי. (שחור וכתום). האמת היא שקשה לי להתרגל לקרוא על הרקע הלבן הזה. הוא יותר מדי בהיר. זה נכון שלבן בד"כ מרגיע אבל דווקא לשחור -כתום הייתה אפקטיביות מרגיעה. (וגם ממכרת).

 7. טוב שחזרת אלינו בועז.

  אל תיתן לאידיוטים שכאלה לדכא אותך. במה היה ונשאר האתר הישראלי מספר אחת ולו רק בגלל שכולנו, יוצרים שראויים יותר או פחות לפרסום, רוצים להשמיע את כולנו, ומכל העולם, היחידי שאמר: "ואללה, בוא ניתן להם במה" היה אתה.

  המשך עם העבודה הנפלאה

  (אגב, אם אבוא לערב במה הבא, יש מצב שאחליף איתך כמה מילים באופן ישיר?)

 8. שימי: הייתי אדם אמיתי, בטח שהייתי! בעצם, עודני אמיתי. גם עכשיו, בערך שנתיים אחרי שפרסמתי את הקטע האחרון (לבינתיים) בבמה.

  בועז: ח"ח, על כל העניין וההתמודדות על הריקושטים מסביב. מדי פעם אני רציתי לשבור מסורת ולרשום טוקבקים זועמים בוואינט מרוב שהתגובות שם עצבנו, כך שאני מניח שאותך כל העניין עצבן בערך פי מליון.
  ובכלל, ח"ח על כל השאר, מאז ועד היום. מתי עושים מרתון באפי, מתי?

 9. כל הכבוד להחיאת "במה חדשה" עם קצת חמיצות בפה על ההחמצה של אפשרות הקמה מחדש על פטפורמות של המאה העשרים ואחת (מיקרוסופט ר"ל) עם טקסטים משולבי גרפיקה, טקסט ומוזיקה.
  אז עם כל הרגשות החמים למחוייבויות של בועז לקהילה, מוכרחים גם להעיר על הרגשות החמימים שלו לגן הילדים המגודל, הבלתי נגמל והמופרע שמלווה אותו מאז הקמת ה"במה".
  כשנכנסים היום ל"במה" מוצאים מחזות בלתי אפשריים כמו החייאת המתים שעזבו את "במה" לאנחות לפני יותר מארבע שנים. כדוגמא מסנוורת: מככב ברשימת היצירות האהודות ב"במה" הוא ארז רונן, שהיה אלוף המנויים ואף אחד לא יודע עד היום אם היה אדם כזה או שזה רובוט ספרותי יציר הגותו של בועז.

 10. בועז יקר ,
  אין לי ספק שעברת שבוע לא קל מיום נפילתו של האתר ועד חזרתו.
  נתת לנו פה פרוט מרשים עם נגיעות אנושיות חזקות שלך ואכפתיות גדולה מהאתר והיוצרים בה.
  מה שהיה לי קצת חסר גם בכתבה שהועלתה בynet .
  לפעמים אנחנו צריכים לקבל "מכה" חזקה על מנת להתעורר , טעויות – כולנו עושים.
  ומה שטוב בהם שאנו תמיד לומדים. (לפחות רובנו)
  אני בטוחה שבמה חדשה תמשיך לפרוח , בייחוד אחר שינויים שאתה עושה ומתכוון לעשות.
  יש הרבה שרוצים לעזור וזה מבורך. (תאפשר להם)
  אין עוד אתר כמו "במה חדשה" ברשת. שנותן מקום לכל כך הרבה יוצרים , לרבים מאתנו הוא בית שני. וזה ה- baby שלך. – ואל תוותר עליו.
  אני חברת "במה חדשה" רק מיולי 06 , עד אז לא היה לי את האומץ לפרסם ולפרוק את אשר על ליבי.
  למדתי המון מהאתר , היוצרים העורכים ובעיקר הרבה על עצמי.
  אני מודה לך ובאמת מעריכה מאוד את עבודך.
  מאחלת לך המון הצלחה בשיקום האתר הנפלא הזה!!!
  ותמיד תזכור – כשאני מגיעים ל"תחתית" משם נותר לנו רק לעלות!
  ואני חושבת שהאתר בדיוק בדרך לעלות עוד מדרגה.
  שבוע נהדר.
  ושוב תודה והצלחה גדולה.

 11. חלק מהביקורת הנשמעת היא לגיטימית אבל זה לא לוקח כלום מהקרדיט שמגיע לך על ההתמדה והמאמץ להשאיר במה חפה מאינטרסים זרים.
  יחד עם זאת, אולי בכל זאת שווה לשקול חסות איכותית לאורך זמן, מגוף גדול שמצהיר על תמיכה בתרבות.

  בלי שום קשר, יש אופציה להקצות לך מקום בשרתים בחו"ל בלי בעיה, לגיבוי או למירורינג או לשימוש שוטף. אשמח לעזור בכל דרך.

 12. בועז, קראתי הכל. זה נראה כמו פרק מ"מטריקס". אתמול העליתי באתר שיר קצר נוסף. זה אומר שהכל בסדר?

 13. אבוי.
  בועז, נא לסגור תווית בתגובה אחרי המילים "מקורות אחרים" (ולהחליף את "נרדם" עם "נרשם").

 14. לא משנה לי אם תאמין לי או לא.
  אתה יודע שאינני מהחנפים.

  בעיניי העולם אינו מתחלק לשחור ולבן.
  הבלוג הזה אליו הגעתי מהקישור בבמה נותן לי פן אנושי.
  שלך, אלא מה.

  תראה לי מי לא אידיוט לפעמים.
  מתי מעט מוכנים להודות בטעויות.

  בצד ביקורתי הגלויה (שלפעמים עולה לי ביותר) מתאפשר לי כאן להביע הערכה כנה לך.

  לבן אינו גוון אידיאלי בעיני, אך עדיף על הכתום-שחור.
  חוץ מזה, מעבר לטפל, שמתי לב היטב לעיקר המצוי בשורת ה"הוספה", למטה.
  המשך כך.

  משתדל להאמין בדלתות מסתובבות.
  חושב שצוהר חצי פתוח ושמינית אופטימיות לא יזיקו לי ובכלל בחיים.
  אורי, על הגדר.

 15. האמת, לא ברור לי למה מישהו חשב שבמה היא היא הבק-אפ שלו ברשת. הלך, הלך. מה שטוב, תעלה עוד פעם. לא שמרת? כנראה שזה הכבוד שלך למה שאתה יוצר, וכנראה שזה מה שזה שווה. אישית, גם את הפוסטים שלי ב"ביט" שמרתי לוקאלית.

  אפילו קצת מצער שכל כך הרבה שרד. יש יותר מידי מלל ברשת גם ככה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *